Ministrul nord-coreean de Externe a dat publicității un comunicat în care a anunțat că SUA „va plăti prețul”, dacî „introduce această rezoluție ilegală cu privire la o înăspire a sancțiunilor”.

„Republica Populară Democrată Coreeană este pregătită”, se arată în declarație. „Măsurile care vor fi luate de Republica Populară Democrată Coreeană va provoca SUA cele mai mari suferințe și durere din istoria țării”, avertizează ministerul de externe de la Phenian.

„Lumea va fi martoră a  modului în care Coreea de Nord îi domesticeşte pe gangsterii americani lansând o serie de acţiuni care vor fi ai dure decât îşi vor putea imagina ei vreodată”, mai scrie în comunicatul citat.

Consiliul de Securitate al ONU este chemat de Washington să se pronunţe luni asupra unor noi sancţiuni dure împotriva Phenianului, acuzat că ameninţă pacea prin programele sale înarmare nucleară şi convenţională. Aceste noi măsuri vin după ce regimul nord-coreean a efectuat al șaselea său test nuclear.

În prezent, cele mai severe sancțiuni aplicate țării comuniste de către ONU, impuse în urmă cu doar o săptămână, au vizat exporturile de cărbune și minereu de fier, o decizie care va costa aproximativ un miliar de dolari din economia Phenianului.

Cum ar putea arăta motivarea CCR în cazul secretizării declarațiilor de avere. Profesorul de drept Cristian Clipa: „Procurorii nu trebuie să fie serviți ca la restaurant”
Recomandări
Cum ar putea arăta motivarea CCR în cazul secretizării declarațiilor de avere. Profesorul de drept Cristian Clipa: „Procurorii nu trebuie să fie serviți ca la restaurant”


Citește și:

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.