Pe toată durata cercetărilor și judecății sale, Cristinel Nechita și-a susținut nevinovăția, precizând se afla în concediu de odihnă în ziua în care copilul s-a înecat în ștrandul municipal.

După șase termene de judecată, în care Nechita a cerut să fie audiați ca martori colegi de-ai săi de serviciu, solicitare respinsă, de altfel, de magistrați, judecătorii ieșeni au menținut hotărârea dată de instanța de fond în urmă cu aproape un an.

Astfel, Curtea de Apel Iași l-a condamnat definitiv pe Cristinel Nechita, la doi ani de închisoare cu suspendare și efectuarea a 60 de zile de muncă în folosul comunității pentru ucidere din culpă pentru moartea copilului.

De asemenea, directorul din cadrul Primăriei Vaslui a fost obligat și la plata a 1.800 de lei cheltuieli judiciare.

După incidentul din 2014, ștrandul municipal Vaslui a fost închis definitiv.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.