Premierul conservator Petteri Orpo a declarat într-o conferinţă de presă că Rusia şi-a schimbat tactica, permiţând accesul persoanelor la graniţă fără documentele de călătorie necesare.

„Este clar că aceste persoane sunt ajutate şi sunt, de asemenea, escortate sau transportate la graniţă de către poliţiştii de frontieră”, a declarat Orpo, care face parte din Partidul Coaliţiei Naţionale din Finlanda.

Deşi este încă mic, numărul sosirilor din Rusia a crescut vizibil în această săptămână, potrivit autorităţii finlandeze pentru paza de frontieră. În jur de 60 de solicitanţi de azil au sosit prin Rusia începând de luni, a anunţat autoritatea, faţă de cele 91 de persoane sosite fără documentele necesare în perioada 1 august – 12 noiembrie.

Finlanda, membră NATO, împarte cu Rusia o graniţă de 1.340 km, care serveşte şi ca graniţă externă a Uniunii Europene.

Finlanda a adoptat anul trecut o legislaţie care permite autorităţii sale de frontieră să oprească în mod excepţional primirea cererilor de azil la anumite puncte de trecere, în cazul în care naţiunea nordică ar deveni ţinta unei migraţii în masă orchestrate de o altă ţară.

„Mesajul din partea noastră, a guvernului, este clar, în sensul că dorim să asigurăm siguranţa frontierei noastre estice”, a declarat Orpo.

Ilie Bolojan și Cseke Attila, despre reforma administrației publice locale: „Număr maxim de angajați la primării și CJ-uri”. Ce decizii s-au mai luat
Recomandări
Ilie Bolojan și Cseke Attila, despre reforma administrației publice locale: „Număr maxim de angajați la primării și CJ-uri”. Ce decizii s-au mai luat

Ministerul de Interne finlandez va pregăti o propunere ce va permite oficialilor să limiteze traficul de frontieră sau chiar să închidă unele puncte de trecere, declarase, la rândul său, ministrul de Interne Mari Rantanen.

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (14)
Avatar comentarii

DanCraciunescu 19.11.2023, 12:58

Pai sa o faca. Ca vorbele doar pot zbura.

Avatar comentarii

hurricane 15.11.2023, 13:27

ce sa te astepti de la rusi

Avatar comentarii

sorinzainescu68 15.11.2023, 12:57

Finlanda are dreptate......

Vezi toate comentariile (14)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.