Oamenii aduc omagii copiilor uciși de un atac rusesc in Krivoi Rog - foto X
Atacul Rusiei asupra orașului ucrainean Krivoi Rog, din 4 aprilie 2025, a stârnit reacții vehemente din partea oficialilor europeni, după ce rachetele și dronele rusești au lovit cartiere rezidențiale, ucigând 19 persoane și rănind alte 68. Printre victimele atacului se află nouă copii, iar 40 de persoane au fost spitalizate, potrivit autorităților locale, citate de Kyiv Independent.
„Toată Europa se îndreaptă spre weekend, dar ucrainenii trăiesc într-o realitate diferită. Încă un atac rusesc… Acesta este motivul pentru care trebuie să accelerăm sprijinul pentru Ucraina!”, a scris Ruben Brekelmans.
Vicepreședintele Comisiei Europene, Kaja Kallas, a condamnat atacul, numindu-l „tragic și inuman”.
„Un alt atac rusesc necugetat a lovit o zonă rezidențială aglomerată… Rusia continuă să distrugă Ucraina, fără niciun interes pentru pace”, a scris Kallas pe X.
Ministrul estonian de externe, Margus Tsahkna, a adăugat: „Rusia caută războiul, nu pacea, iar atacurile împotriva civililor, inclusiv a copiilor, sunt o dovadă brutală a acestui lucru”.
În același timp, ministrul ceh de externe, Jan Lipavsky, a condamnat brutalitatea atacului.
„Lansarea unei rachete asupra unui loc de joacă pentru copii – acesta nu este război, este barbarie. Gândurile noastre sunt alături de familiile victimelor și de cei care își apără țara împotriva terorii rusești”, a scris acesta pe X.
Locul de joacă din Krivoi Rog, la două ore distanță – Foto X
Ministrul afacerilor externe al Lituaniei, Kestutis Budrys, a postat fotografii cu atacul asupra lui X, cu titlul „Încetarea focului de către (președintele rus Vladimir) Putin”.
Tragically, three-year-old Tymofii died in the hospital today. Seven-year-old Radyslav. Arina, who will forever be seven as well. Nine-year-old Herman. Fifteen-year-old Danylo. Fifteen-year-old Mykyta. Fifteen-year-old Alina. Kostiantyn, who will forever be sixteen. Nikita –… pic.twitter.com/3jz4XS0YgI
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) April 5, 2025
„Este extrem de important să nu lăsăm această lovitură rusească asupra civililor, asupra orașului – fiecare astfel de lovitură – fără un răspuns din partea lumii.”, a scris președintele Volodimir Zelenski pe X.
Krivoi Rog, orașul natal al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski, a fost de mai multe ori ținta atacurilor rusești.
Orașul, cu aproximativ 660.000 de locuitori, este situat la doar 70 de kilometri de linia frontului și rămâne un punct strategic crucial pentru Ucraina.
Istorii electorale
În ce țară parlamentarii nou aleși nu au putut ajunge în Parlament două săptămâni din cauza valurilor prea mari?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Care era metoda inedită de alegere a Papei în secolul al XIII-lea?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Care țară europeană are doi șefi de stat simultan?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
În ce țară europeană prăbușirea unei scheme piramidale în 1997 a dus la proteste masive și la căderea guvernului?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Ce țară a devenit democratică după ce dictatorul a pierdut un referendum pe care l-a organizat ca să se mențină la putere?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT