Primele 12.000 de bucăți de ciocolată Dubai produse în România au fost deja exportate în supermarketurile Lidl din Croația. Retailerul german anunță extinderea distribuției în Serbia și Bulgaria.
Ciocolata Dubai, comercializată sub brandul Deluxe, marcă proprie Lidl, conține umplutură de 70%, fistic din Iran și ulei din sâmburi de struguri. În România, produsul se găsește în 70 de magazine Lidl la prețul de 24,99 de lei/100 g.
De altfel, Lidl este primul retailer din țară care are în ofertă ciocolata virală pe social media sub marcă proprie.
„În centrul dezvoltării noilor produse sub marcă proprie stă întotdeauna clientul. Ne gândim la dorințele și la nevoile lui și nu facem rabat la gust și la calitate. (…) Suntem încântați că am putut aduce un produs atât de bun la raft. (…) Ne bucurăm și că a fost la fel de apreciat și de colegii noștri din alte țări și va intra la raft și în alte magazine Lidl din Europa – momentan în alte două țări, însă nu ne vom opri aici”, a declarat Robert Suhina, VP Purchasing Food Fresh & Frozen Lidl România, conform sursei citate.
Ciocolata Dubai a ajuns pe rafturile supermarketului german după ce a înnebunit internetul.
„În cazul Ciocolatei în stil Dubai, am reușit să îl aducem (n.r. – produsul) la raft în două luni după ce a devenit un trend și la noi în țară și datorită parteneriatului pe termen lung pe care îl avem cu un furnizor din România, cu care lucrăm deja de câțiva ani”, a mai precizat Robert Suhina, VP Purchasing Food Fresh & Frozen Lidl România.