Potrivit Autorităţii Naţionale Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), produsul marca Tony’s Chocolonely are gramajul de 180 de grame şi termenul de valabilitate 2 martie 2026. Retragerea a fost iniţiată la cererea furnizorului, din cauza riscului de contaminare cu obiecte străine.

Ciocolata Tony's Chocolonely asezata în raftul unui magazin
Mega Image retrage un sortiment de ciocolată pentru că ar putea conține pietre
Foto cu caracter ilustrativ: Profimedia Images

„Retragerea produsului de pe piaţă şi rechemarea acestuia de la consumatori au fost declanşate din precauţie, pentru a preveni orice risc pentru sănătatea publică”, a transmis ANSVSA.

Clienţii care au cumpărat acest tip de ciocolată sunt sfătuiţi să nu o consume şi să o returneze la magazinele Mega Image până pe 23 aprilie. Este necesară prezentarea bonului fiscal pentru a primi contravaloarea produsului.

Mega Image nu a precizat dacă au fost raportate cazuri de persoane care au avut probleme din cauza acestui produs, dar recomandă respectarea avertismentului emis de autorităţi. Pentru mai multe detalii, consumatorii pot contacta Mega Image sau ANSVSA.

Vezi Subiecte română Evaluarea Națională 2025 – ce a picat elevilor de clasa a 8-a!


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.