Anunțul a fost făcut de vicepremierul malaezian Ahmad Zahid Hamidi, care a precizat că nord-coreenii vor fi obligați să obțină o viză înainte de a intra în Malaezia din motive de securitate națională.
Măsura vine la două săptămâni după ce Kim Jong-Nam, fratele vitreg al liderului de la Phenian, Kim Jong-Un, a fost asasinat pe aeroportul din Kuala Lumpur cu un agent neurotoxic și autoritățule malaeziene caută de atunci mai mulți nord-coreeni suspectați că ar fi implicați în uciderea acestuia. Coreea de Sud și SUA susțin, de asemenea, că Kim Jong-Nam a fost asasinat de agenți ai regimului nord-coreean.
Două femei, Doan Thi Huong din Vietnam, și Siti Aisyahdin Indonezia au fost puse miercuri sub acuzare pentru asasinarea acestuia. Ele sunt acuzate că au atuncat subtanța toxică letală pe fața lui Kim Jong-nam în timp ce se pregătea să se urce într-un avion de pe aeroportul kuala Lumpur.Dacă vor fi condamnate ele riscă să fie spânzurate.
Femeile au negat acuzațiile, spunând că au crezut că participă la o glume de la un reality-show.
În ce țară conducătorul suprem este ales exclusiv de membrii familiei regale, fără niciun vot popular?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Care era metoda inedită de alegere a Papei în secolul al XIII-lea?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Care regim dictatorial din Europa a fost răsturnat printr-o revoluție declanșată de difuzarea unui cântec de la Eurovision?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Care țară europeană are doi șefi de stat simultan?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Ce țară de doar 120.000 de locuitori organizează alegeri pe o suprafață de 3,5 milioane de kilometri pătrați din oceanul Pacific?
Login ACUM în contul tău Libertatea pentru a vedea răspunsul sau creează GRATUIT un cont nou!
LOGIN / CREEAZĂ CONT
Urmărește cel mai nou VIDEO
Urmărește-ne pe Google News
Unica.ro
Bogdan Talașman, detalii tulburătoare despre cum i-a salvat viața lui Florin Busuioc. „Când i-am rupt prima coastă… Credeam că o să-l omor cu mâna mea!”
Viva.ro
Fostul concurent Survivor România tocmai a fost CONDAMNAT la 5 ani și 4 luni de închisoare cu executare! De nebănuit ce a putut face și cum s-a ajuns aici
Libertateapentrufemei.ro
ULTIMA ORĂ. Geniul muzicii s-a stins! Membrul uneia dintre cele mai mari trupe din lume, ucis de o boală înfiorătoare
Adevarul.ro
Ce ascunde scandalul emisarilor trimiși în SUA de premierul Ciolacu
Elle.ro
De ce Vlad Gherman și Oana Moșneagu nu mai apar în serialele de la Antena 1 și cu ce se ocupă acum: „Aceasta este direcția pe care trebuie să mergem…”
Unica.ro
Zodia care scapă, în sfârșit, de griji și probleme! Răsare soarele în viețile acestor nativi și parcă toate ghinioanele lor dispar dintr-o dată!
Observatornews.ro
Credea că-și dă casa prin Airbnb unei familii, dar în schimb au venit 500 de tineri. Cum a găsit-o la final
HOROSCOP
Horoscop 8 aprilie 2025. Capricornii știu pe ce se bazează, când se gândesc la relațiile de parteneriat, dar ar trebui la reciprocitate