UPDATE ora 16.00: Preşedintele Camerei Deputaţilor, Ciprian Şerban, a cerut o analiză pentru a se vedea cum se poate rezilia contractul cu firma care deţine restaurantul, au declarat surse de la vârful conducerii Camerei pentru Libertatea.


Știrea inițială: Piedone a fost filmat de echipa sa cum se plimbă printre felurile de mâncare. Mai întâi, a ales câteva șnițele. „La toate lipsă la cântar, între 30 și 50 de grame”, a constatat șeful ANPC cum sunt păcăliți parlamentarii. Aceeași situație și la dulciuri: „La checul ăla mai bine nu-l puneți, decât să dați jumătate la gramaj”. Și la pieptul de pui a constatat că se fură la gramaj.

„Cine e șef bucătar? Măi, copile, asta e ținuta ta? Ăsta e un SRL sau aparține de Parlament? În halul ăsta vă bateți joc? Aveti vreun blat, ceva, să-i otrăviţi pe parlamentari?”, îi spune Piedone angajatului.

„Ia uite ce mâncaţi, domnilor parlamentari! Poftă bună în continuare! Papa bun, ieftin, nu? Păi, de-aia e ieftin, că vă dă numai expirate! Ia uite! Burtă de 2.000 de ani”, spune șeful ANPC, în timp ce se plimbă printre tăvile pline cu mâncăruri. „Ciorba de văcuță pentru domnii parlamentari! Proaspătă! Mâncați cu încredere!”, spune Piedone ironic.

Gafa făcută de Donald Trump într-o conferință de presă: „Este jenant să mă aflu aici” I VIDEO
Recomandări
Gafa făcută de Donald Trump într-o conferință de presă: „Este jenant să mă aflu aici” I VIDEO

„Băi oameni buni, dacă aici sunt condiţiile astea… Cu parlamentari, cu senatori, le daţi aşa ceva de mâncare… Sau înainte de zi de plen le daţi ca să-i apuce diareea, să nu mai vină la plen? Ieri am fost la un chinezesc, sunteţi mai jegoşi decât ăla de acolo.

Cristian Popescu Piedone, la cantina din Parlament:

În timp ce ținea în mână bucăți de carne de pui, Piedone vorbeşte cu bucătăreasa: „Ia uite, pui! Ce pui e ăsta, mă? Ce faceți cu el? La câini? Toate astea sunt pentru câini?”.

„Ia jambonu’ proaspăt, parlamentarule. Oameni buni, am mai fost în bucătării la chinezi, la români, la albanezi, la turci. Dar să ţii în Parlamentul României carne expirată din aprilie 2024…”, mai spune Piedone.

Restaurantul din Camera Deputaților a fost închis temporar joi, 13 martie, de ANPC. Inspectorii ANPC au găsit mâncare expirată sau ţinută la temperaturi necorespunzătoare, plus frigidere neigienizate și mulți gândaci.

Controalele, fără precedent la un asemenea nivel, au demarat în februarie, în mai multe restaurante din București și din țară, inclusiv în supermarketuri, la două săptămâni după ce Cristian Popescu Piedone a fost numit șef la ANPC și vor continua.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (11)
Avatar comentarii

zubi 14.03.2025, 15:44

Se doreste ca acest megacorupt sa devina primarul Capitalei???

Avatar comentarii

Ttyy 14.03.2025, 15:49

Nu i-a controlat nimeni niciodata.. asta se numeste coruptie si nepotisme. Avem restaurante si catering publice, nu e nevoie de restaurante cu pret de dumping pt bugetatii speciali. Avem taxiuri, metrou, tramvai, autobuz, troleibuz, ridesharing, biciclete si trotinete de imchiriat, avem si tuk-tuk-uri, tren, rate, microbuze .. risca, birja si sanie cu cai ne lipseste... dar tot nu se justifica masinile pentru parlamentari si alti bugetari de lux.

Avatar comentarii

tomitan 14.03.2025, 16:34

1.Piedone face un abuz prin faptul ca jigneste si face circ public,***.Da , l-ai prins cu mancare expirata , cu gandaci etc , ai dovada ii dai cea mai mare amenda si-l inchizi.dar nu jignesti.Totul o sa se termine cand unul dintre angajatii jigniti in public de catre acest criminal ( parintii, rudele si societatea n-a uitat de Colectiv, poate sistemul corupt precum Piedone), o sa-i faca plangere penala si o sa-l dea in judecata.Bai criminalule , procurorii care te-au anchetat asa ti-au facut? Au facut circ in public?Nu. 2.Piedone face circ ptr ca sistemul corupt patronat de premierul Nordis & A3 al lui Felix il vor la Primar al Bucurestiului. Acesta este pactul , Nicusor Dan presedinte sa dea bine, ca este independent iar Piedone la PMB.Crin a intrat in cursă ptr ca iepure.Are de decontat sistemului traiul mic burghez , 10 de lâncezeala costă .Joci rolul de Joker. PS.Nu voi vota ND , ca sa nu-i nenorocesc pe bucuresteni cu Piedone& Neamurile( cele proaste)

Vezi toate comentariile (11)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.