În timp ce subiectul a dominat vineri titlurile de pe prima pagină a publicaților din întreaga lume, televiziunea de stat rusă și-a limitat relatarea la scurte segmente de știri sau la afirmații potrivit cărora Moscova nu a beneficiat de pe urma morții lui Navalnîi și la speculații privind momentul în care a survenit decesul acestuia.

Canal 1

Canal 1(Pervîi Canal) – la fel ca și Rusia 1 (Rossiya 1) – a difuzat știrea despre moartea lui Navalnîi la aproape o oră după ce a evenimentul a fost anunțat de serviciul de penitenciare al Rusiei, potrivit BBC.

În timpul buletinului de știri de seară, prezentatorul de la Canal 1 a informat că Navalnîi „s-a simțit rău după o plimbare și și-a pierdut cunoștința”, adăugând că „medicii i-au venit imediat în ajutor” și că „au fost efectuate toate măsurile de resuscitare necesare, dar nu au mai putut să îl salveze”.

Postul TV nu a oferit nicio informație despre cariera lui Navalnîi ca politician de opoziție sau despre motivele încarcerării lui.

Ilie Bolojan și Cseke Attila, despre reforma administrației publice locale: „Număr maxim de angajați la primării și CJ-uri”. Ce decizii s-au mai luat
Recomandări
Ilie Bolojan și Cseke Attila, despre reforma administrației publice locale: „Număr maxim de angajați la primării și CJ-uri”. Ce decizii s-au mai luat

Rusia 24

În timpul emisiunii „Vesti Nedeli” („Știrile săptămânii”) de duminică seară, a lui Dmitri Kiselyov, de la Rusia 24 (Rossiya 24), moartea lui Navalnîi a fost menționată pe scurt în timpul unui segment despre Conferința de securitate de la Munchen.

„Chiar înainte de începerea conferinței, sosesc vești din nordul îndepărtat al Rusiei”, a spus un corespondent, referindu-se la Conferința de securitate de la Munchen, unde văduva lui Navalnîi, Iulia Navalnaia, a luat cuvântul la scurt timp după ce a fost anunțată moartea disidentului rus.

În timp ce ridica întrebări cu privire la prezența Iuliei Navalnaia, care „nu a fost inclusă pe lista participanților la conferință”, corespondentul a mai spus că Rusia nu beneficiază de pe urma morții politicianului.

„Fără să aștepte rezultatele anchetei, ea a dat vina pe autoritățile ruse pentru ceea ce s-a întâmplat, iar restul au făcut același lucru, fără să se gândească măcar o secundă la întrebarea – de ce ar avea nevoie Rusia de asta? Mai ales în ziua deschiderii conferinței de la Munchen”, a afirmat corespondentul.

„Ce ar putea fi mai bun pentru a stârni patosul acuzator decât moartea subită a principalului critic al Kremlinului, așa cum a fost numit decedatul în presa europeană?”, a adăugat el.

Transelectrica, paradisul de stat: bonusuri ilegale de 29 de milioane de lei. Șefii au luat 780 de euro pentru chirie, având locuințe pe lângă București
Recomandări
Transelectrica, paradisul de stat: bonusuri ilegale de 29 de milioane de lei. Șefii au luat 780 de euro pentru chirie, având locuințe pe lângă București

Rusia 1 și RT

În timp ce prezentatorul Vladimir Soloviov, de la Rusia 1 (Rossiya 1), considerat pe scară largă în Occident mai degrabă un propagandist al președintelui Vladimir Putin, a legat, de asemenea, momentul morții lui Navalnîi de Conferința de securitate de la Munchen, redactora-șefă a postului de televiziune RT (Russia Today,) finanțat de Kremlin, Margarita Simonian, a luat-o în vizor pe văduva opozantului.

„La două ore de la aflarea veștii morții soțului ei, soția a apărut machiată… nici măcar rimelul nu-i curge… Ea zâmbește și vorbește la conferința de presă”, a afirmat Simonian, în timp ce se afla în direct. Iulia Navalnaia a fost surprinsă cu lacrimi în ochi vineri, atunci când s-a adresat participanților de la evenimentul din Munchen.

„Pentru mine, acest lucru sugerează cel puțin că această femeie nu și-a iubit foarte mult soțul, dar conferințele de presă, alături de autorități, și tot ce este legat de ele le iubește foarte mult”, a adăugat Simonian.

NTV

Nikolai Rybakov, președintele partidului liberal Iabloko, și-a exprimat în direct, la NTV, condoleanțele sale familiei lui Navalnîi, adăugând că speră că moartea acestuia „va asigura eliberarea deținuților politic”.

Cine conduce industria de apărare aeronautică: Sinecuriști cu salarii de zeci de mii de lei, o cârciumăreasă și o fostă directoare de creșă
Recomandări
Cine conduce industria de apărare aeronautică: Sinecuriști cu salarii de zeci de mii de lei, o cârciumăreasă și o fostă directoare de creșă

„Nu mă pot abține să nu-mi exprim condoleanțele”, a spus Rybakov în timpul unui talk-show, dar a fost întrerupt rapid de gazda emisiunii.

Citiți și:

Cum au relatat televiziunile din Rusia moartea lui Navalnîi. „Păpușa de fier a lui Putin” a expediat subiectul în 35 de secunde. VIDEO

Foto: Profimedia Images

3 comentarii
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (3)
Avatar comentarii

TZTZ 20.02.2024, 16:01

Alt articol din seria articolelor fara rost din Rusia...adica ce ne asteptam sa recunoasca...sa aduca dovezi...chiar si filme...batem campii sa umplem net-ul cu articole fara sens

Avatar comentarii

parpalache 20.02.2024, 13:42

Pâna acum s-a batut moneda(de propaganda),ca statul rus ascunde adevarul(Singurul adevar admis de propaganda ar fi ca deținutul ar fi fost asasinat)!Iar acum ca...presa„de stat”...tace!Adica sa inventeze,daca„adevarul”ala e ascuns?Hm!

Avatar comentarii

Aura1 20.02.2024, 03:32

Dacă este dictatură, cum să nu fie tăcere...

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.